SC1202CST
Manufacturer Part Number:
SC1202CST
Manufacturer/Brand:
Semtech
Part of Description:
IC REG LIN POS ADJ 600MA SOT223
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
600mA
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
5.7V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 600mA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SC12-10M10 Omron Automation 5,845 10M CABLE 4-PIN FEMALE MICRO-DC
SC12-10M30 Omron Automation 9,865 10M CABLE 8-PIN FEMALE MICRO-DC
SC12-10M50 Omron Automation 1 CBL 6POS FMALE TO WIRE 32.8'