ST16C1450CQ48TR-F
Manufacturer Part Number:
ST16C1450CQ48TR-F
Manufacturer/Brand:
MaxLinear
Part of Description:
IC UART 2.97V - 5.5V 48TQFP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Data Rate (Max) :
1.5Mbps
Features :
Internal Oscillator, Timer/Counter
FIFO's :
1 Byte
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1, UART
Package / Case :
48-TQFP
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Protocol :
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply :
2.97V ~ 5.5V
With Auto Flow Control :
With False Start Bit Detection :
Yes
With IrDA Encoder/Decoder :
With Modem Control :
Yes
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Renesas Electronics Corporation
    IC ASYNC COMM ELEMENT UART 40DIP
    IC UART/BRG 5V 16MHZ 28DIP
    IC ASYNC COMM ELEMNT UART 44PLCC
    IC UART/BRG 5V 16MHZ 28-PLCC