BP5037B12
- Manufacturer Part Number:
- BP5037B12
- Manufacturer/Brand:
- ROHM Semiconductor
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 12V 2W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Current - Output (Max) :
- 200mA
- Efficiency :
- 78%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 80°C (With Derating)
- Package / Case :
- 10-SIP Module, 5 Leads
- Power (Watts) :
- 2 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 1.11" L x 0.35" W x 0.66" H (28.2mm x 9.0mm x 16.8mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 80 ~ 120 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 12V
- Voltage - Output 2 :
- Voltage - Output 3 :
- Voltage - Output 4 :
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| BP500 | Fluke Electronics | 1 | 7.4V 3000MAH LI-ION BATTERY |