74LCX240SJ
Manufacturer Part Number:
74LCX240SJ
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
IC BUFFER INVERT 3.6V 20SOP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Package / Case :
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-SOP
Voltage - Supply :
2V ~ 3.6V