74LVT162240MTD
- Manufacturer Part Number:
- 74LVT162240MTD
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- Current - Output High, Low :
- 12mA, 12mA
- Input Type :
- Logic Type :
- Buffer, Inverting
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 4
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- 3-State
- Package / Case :
- 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 48-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 3.6V