ACM30DTBT
Manufacturer Part Number:
ACM30DTBT
Manufacturer/Brand:
Sullins Connector Solutions
Part of Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Green
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Type :
Loop Bellows
Features :
Flange Feature :
Flush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Gender :
Female
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
60
Number of Positions/Bay/Row :
30
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Pitch :
0.156" (3.96mm)
Product Status :
Active
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156