SN74LS390DRG4
Manufacturer Part Number:
SN74LS390DRG4
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC COUNTER DECADE 8BIT 16SOIC
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Counters, Dividers
Count Rate :
35 MHz
Direction :
Up
Logic Type :
Counter, Decade
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Reset :
Asynchronous
Supplier Device Package :
16-SOIC
Timing :
Trigger Type :
Negative Edge
Voltage - Supply :
4.75 V ~ 5.25 V