AL60A-048L-120F09
- Manufacturer Part Number:
- AL60A-048L-120F09
- Manufacturer/Brand:
- Artesyn Embedded Power
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 120W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 9A
- Efficiency :
- 85%
- Features :
- Remote On/Off, OTP, OVP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Module
- Power (Watts) :
- 120 W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 72V
- Voltage - Input (Min) :
- 36V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12V