B65646A0250A027
Manufacturer Part Number:
B65646A0250A027
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
FERRITE CORE PM 250NH N27 2PCS
Stock Condition:
238
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.227
Core Type :
PM
Diameter :
1.969" (50.00mm)
Effective Area (Ae) mm² :
370
Effective Length (le) mm :
84
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
31000
Effective Permeability (µe) :
45
Finish :
Uncoated
Gap :
Gapped
Height :
0.768" (19.50mm)
Inductance Factor (Al) :
250 nH
Initial Permeability (µi) :
Length :
Material :
N27
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
280
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PM 50 x 39
Tolerance :
±3%