PC95ELT20X7.7-Z
Manufacturer Part Number:
PC95ELT20X7.7-Z
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
FERRITE CORE ELT 5.63UH 1SET
Stock Condition:
230
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.47
Core Type :
ELH, PLT
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
25.6
Effective Length (le) mm :
54.6
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
1400
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.230" (5.84mm)
Inductance Factor (Al) :
5.63 µH
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.787" (20.00mm)
Material :
PC95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
52.9
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ELT 20 x 7.7
Tolerance :
±25%
Width :
0.630" (16.00mm)