PC95PQ65/54-Z
Manufacturer Part Number:
PC95PQ65/54-Z
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
FERRITE CORE PQ 13.5UH 2PC SET
Stock Condition:
494
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.21
Core Type :
PQ
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
597
Effective Length (le) mm :
123
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
73552
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
2.106" (53.50mm)
Inductance Factor (Al) :
13.5 µH
Initial Permeability (µi) :
Length :
2.559" (65.00mm)
Material :
PC95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PQ 65 x 54
Tolerance :
±25%
Width :
1.772" (45.00mm)