PLT38/25/2.7-3C95
Manufacturer Part Number:
PLT38/25/2.7-3C95
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
FERRITE CORE
Stock Condition:
412
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
PLT
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.106" (2.70mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
1.500" (38.10mm)
Material :
3C95
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PLT 38 x 25 x 2.7
Tolerance :
Width :
1.000" (25.40mm)