B65811J0000R041
Manufacturer Part Number:
B65811J0000R041
Part of Description:
FERRITE CORE RM 4.1UH N41 2PCS
Stock Condition:
987
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.59
Core Type :
RM
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
64
Effective Length (le) mm :
38
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
2430
Effective Permeability (µe) :
1940
Gap :
Ungapped
Height :
0.324" (8.25mm)
Inductance Factor (Al) :
4.1 µH
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.913" (23.20mm)
Material :
N41
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
55
Supplier Device Package :
RM 8
Tolerance :
-20%, +30%
Width :
0.433" (11.00mm)