B65541T0400A048
Manufacturer Part Number:
B65541T0400A048
Part of Description:
FERRITE CORE P 400NH N48 2PCS
Stock Condition:
94
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
0.8
Core Type :
P (Pot Core)
Diameter :
0.563" (14.30mm)
Effective Area (Ae) mm² :
25
Effective Length (le) mm :
20
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
500
Effective Permeability (µe) :
255
Gap :
Gapped
Height :
0.167" (4.25mm)
Inductance Factor (Al) :
400 nH
Material :
N48
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
20
Supplier Device Package :
P 14 x 8
Tolerance :
±3%