ER11/2.5/6-3C97-S
Manufacturer Part Number:
ER11/2.5/6-3C97-S
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
PLANAR ER CORES 2PC SET
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
1.23
Core Type :
ER
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
11.9
Effective Length (le) mm :
14.7
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
174
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Ungapped
Height :
0.236" (6.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.433" (11.00mm)
Material :
3C97
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
10.3
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ER 11 x 2.5 x 6
Tolerance :
±25%
Width :
0.096" (2.45mm)