E80/38/20-3C92-G1000
- Manufacturer Part Number:
- E80/38/20-3C92-G1000
- Manufacturer/Brand:
- FERROXCUBE
- Part of Description:
- E CORES
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- FERROXCUBE
- Product Category :
- Ferrite Cores
- Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
- Core Type :
- E
- Diameter :
- Effective Area (Ae) mm² :
- Effective Length (le) mm :
- Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
- Effective Permeability (µe) :
- Finish :
- Uncoated
- Gap :
- Height :
- 1.500" (38.10mm)
- Inductance Factor (Al) :
- Initial Permeability (µi) :
- Length :
- 3.150" (80.00mm)
- Material :
- 3C92
- Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- E 80 x 38 x 20
- Tolerance :
- Width :
- 0.780" (19.80mm)