BY359X-1500S,127
- Manufacturer Part Number:
- BY359X-1500S,127
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- DIODE GEN PURP 1.5KV 7A TO220FP
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Single Diodes
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 7A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 µA @ 1300 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- 150°C (Max)
- Package / Case :
- TO-220-2 Full Pack
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 350 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220FP
- Technology :
- Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1500 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2 V @ 20 A
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| BY359-1500,127 | NXP Semiconductors | 7,887 | DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220AC |
| BY359X-1500,127 | NXP Semiconductors | 7,905 | DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220FP |