HG16-060-AA-00
- Manufacturer Part Number:
- HG16-060-AA-00
- Manufacturer/Brand:
- Nidec Components
- Part of Description:
- 6V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 175
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Nidec Components
- Product Category :
- Motors - AC, DC
- Diameter - Shaft :
- 0.118" (3.00mm)
- Encoder Type :
- Features :
- Function :
- Gearmotor
- Gear Reduction Ratio :
- 60
- Length - Shaft and Bearing :
- 0.394" (10.00mm)
- Motor Type :
- Mounting Hole Spacing :
- 0.433" (11.00mm)
- Operating Temperature :
- Power - Rated :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 175 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 0.630" Dia (16.00mm)
- Termination Style :
- Wire Leads
- Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
- 5.66 / 40
- Torque - Rated (oz-in / mNm) :
- 4.96 / 35
- Type :
- DC Motor
- Voltage - Rated :
- 6VDC