X1228S14Z-2.7A
Manufacturer Part Number:
X1228S14Z-2.7A
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOIC
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Real Time Clocks
Current - Timekeeping (Max) :
10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Digi-Key Programmable :
Not Verified
Features :
Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Interface :
I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
14-SOIC
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Type :
Clock/Calendar
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :
1.8V ~ 5.5V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CAPACITOR CERM
    MA3075 - Trans Voltage Suppresso
    5P4M - Thyristor 5A SCR