MCP4552T-502E/MS
Manufacturer Part Number:
MCP4552T-502E/MS
Part of Description:
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Configuration :
Rheostat
Features :
Mute, Selectable Address
Interface :
I²C
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
257
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package :
8-MSOP
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V