MCP4132-502E/MF
Manufacturer Part Number:
MCP4132-502E/MF
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 8DFN
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Rheostat
Digi-Key Programmable :
Not Verified
Features :
Interface :
SPI
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
129
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
75
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V