MCP4251-502E/ML
Manufacturer Part Number:
MCP4251-502E/ML
Part of Description:
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 16QFN
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Configuration :
Potentiometer
Interface :
SPI
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
257
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V