MCP4131T-502E/MS
Manufacturer Part Number:
MCP4131T-502E/MS
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Digi-Key Programmable :
Not Verified
Features :
Interface :
SPI
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
129
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
75
Supplier Device Package :
8-MSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V