PCT200-BG-BR
Manufacturer Part Number:
PCT200-BG-BR
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
CBI LED T-1 3/4 5MM
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Color :
Green, Red
Configuration :
2 High
Current :
20mA Green, 20mA Red
Lens Size :
5mm, T-1 3/4
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Type :
Diffused
Millicandela Rating :
10mcd Green, 14mcd Red
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Product Status :
Obsolete
Viewing Angle :
60°
Voltage Rating :
Wavelength - Peak :
565nm, 635nm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.860"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 1.670"