T1551N52TOHXPSA1
- Manufacturer Part Number:
- T1551N52TOHXPSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- SCR MODULE 5200V 2780A DO200AE
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- SCRs - Modules
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 350 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 350 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 44000A @ 50Hz
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 2470 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 2780 A
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of SCRs, Diodes :
- 1 SCR
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- TO-200AF
- Product Status :
- Active
- Structure :
- Single
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 2.5 V
- Voltage - Off State :
- 5.2 kV