V300A15T400BS3
Manufacturer Part Number:
V300A15T400BS3
Manufacturer/Brand:
Vicor
Part of Description:
DC DC CONVERTER 15V 400W
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
26.6A
Efficiency :
83.4%
Features :
OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
400 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
375V
Voltage - Input (Min) :
180V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
15V