PIC16C55A-20I/SS
Manufacturer Part Number:
PIC16C55A-20I/SS
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
768B (512 x 12)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
25 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V