PSM500-216-R
- Manufacturer Part Number:
- PSM500-216-R
- Manufacturer/Brand:
- PHIHONG USA
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 56V 12V 500W
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- PHIHONG USA
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- cULus, IEC
- Current - Output 1 :
- 9 A
- Current - Output 2 :
- 1.5 A
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 83%
- Features :
- Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Standby Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 500W (522W Forced Air)
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 13.00" L x 5.24" W x 1.61" H (330.0mm x 133.0mm x 41.0mm)
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 4.242 kV
- Voltage - Output 1 :
- 56V
- Voltage - Output 2 :
- 12V