RNCF0603BKE1K40
Manufacturer Part Number:
RNCF0603BKE1K40
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
RES 1.4K OHM 0.1% 1/6W 0603
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.167W, 1/6W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.4 kOhms
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%