FL2500-NO.2-I9-0-30MM
- Manufacturer Part Number:
- FL2500-NO.2-I9-0-30MM
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Raychem Cable Protection
- Part of Description:
- HEATSHRINK 0.355" X 0.098' BLACK
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Product Category :
- Heat Shrink Tubing
- Color :
- Black
- Features :
- Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant
- Inner Diameter - Recovered :
- 0.090" (2.29mm)
- Inner Diameter - Supplied :
- 0.355" (9.02mm)
- Length :
- 0.098' (30.00mm, 1.18")
- Material :
- Polyolefin (PO), Irradiated
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 135°C
- Product Status :
- Active
- Recovered Wall Thickness :
- 0.060" (1.52mm)
- Shelf Life :
- 36 Months
- Shrink Temperature :
- 110°C
- Shrinkage Ratio :
- 4 to 1
- Storage/Refrigeration Temperature :
- 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)