KAP-14DY-24
- Manufacturer Part Number:
- KAP-14DY-24
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
- Part of Description:
- RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 24V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Product Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 51 mA
- Coil Insulation :
- Class B
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- 3PDT (3 Form C)
- Contact Material :
- Silver (Ag)
- Contact Rating (Current) :
- 5 A
- Features :
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 18 VDC
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- Operating Temperature :
- -45°C ~ 85°C
- Product Status :
- Obsolete
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 240VAC - Max
- Termination Style :
- Plug In, 11 Pin (Octal)