UPJ1A121MED1TD
- Manufacturer Part Number:
- UPJ1A121MED1TD
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 120 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.472" (12.00mm)
- Impedance :
- 720 mOhms
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 230 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 160 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 10 V