ULR2H2R7MNL1GS
Manufacturer Part Number:
ULR2H2R7MNL1GS
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM 2.7UF 20% 500V SMD
Stock Condition:
995
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
32 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
20 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500 V