LGG2C561MELZ25
Manufacturer Part Number:
LGG2C561MELZ25
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Stock Condition:
89
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.1 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V