EKLA201LIN182KA51M
Manufacturer Part Number:
EKLA201LIN182KA51M
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 1800UF 10% 200V SNAP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
2.106" (53.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.559" (14.20mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
8.025 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.35 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
200 V