CDLC302P2R7LR
- Manufacturer Part Number:
- CDLC302P2R7LR
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP 3000F 0% +10% 2.7V CHAS MT
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 3000 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 0.26mOhm
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 65°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Package / Case :
- Axial, Can - Screw Terminals
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 2.382" Dia x 5.669" L (60.50mm x 144.00mm)
- Termination :
- Screw Terminals
- Tolerance :
- 0%, +10%
- Voltage - Rated :
- 2.7 V