UBY1E302MHL
- Manufacturer Part Number:
- UBY1E302MHL
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP ALUM 3000UF 20% 25V RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 3000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 33mOhm @ 100kHz
- Height - Seated (Max) :
- 1.043" (26.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 3000 Hrs @ 135°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 135°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 3.48 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 2.61 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.492" Dia (12.50mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 25 V