420USC220MEFC25X35
Manufacturer Part Number:
420USC220MEFC25X35
Part of Description:
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.212 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.58 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
420 V