RMC44MMSD
Manufacturer Part Number:
RMC44MMSD
Manufacturer/Brand:
Sullins Connector Solutions
Part of Description:
CONN CARDEDGE MALE 88POS 0.100
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
Fits Female Edgecards
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Features :
Flange Feature :
Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
88
Number of Positions/Bay/Row :
44
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156