SLP152M160E4P3
Manufacturer Part Number:
SLP152M160E4P3
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
133mOhm
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V