SMR15225K63B12L4BULK
Manufacturer Part Number:
SMR15225K63B12L4BULK
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V