MAL211927221E3
Manufacturer Part Number:
MAL211927221E3
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
CAP ALUM 220UF 40V AXIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
650mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
480 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
500 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +50%
Voltage - Rated :
40 V