35MXG15000MEFCSN25X50
Manufacturer Part Number:
35MXG15000MEFCSN25X50
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
15000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.278 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.72 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.984" Dia (25.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V