MAL214661182E3
Manufacturer Part Number:
MAL214661182E3
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Impedance :
26 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
6000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V