MAL214856682E3
Manufacturer Part Number:
MAL214856682E3
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.476" (37.50mm)
Impedance :
33 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.05 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V