C356C474J5G5TA7301
Manufacturer Part Number:
C356C474J5G5TA7301
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP CER 0.47UF 50V C0G/NP0 RAD
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.400" (10.16mm)
Lead Spacing :
0.400" (10.16mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V