36DX172G100AB2A
Manufacturer Part Number:
36DX172G100AB2A
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sprague
Part of Description:
CAP ALUM 1700UF 100V SCREW
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
3.252" (82.60mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.500" (12.70mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
1.453" Dia (36.90mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +75%
Voltage - Rated :
100 V