CGH772T450X8L
- Manufacturer Part Number:
- CGH772T450X8L
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 7700UF 450V SCREW
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 7700 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 17.3mOhm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 8.625" (219.08mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Screw Terminals
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 22.386 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 18.2 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 3.000" Dia (76.20mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- -10%, +50%
- Voltage - Rated :
- 450 V