E36D300CPN523UED0M
Manufacturer Part Number:
E36D300CPN523UED0M
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 52000UF 30V SCREW
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
52000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
5.125" (130.18mm)
Impedance :
Lead Spacing :
1.252" (31.80mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
3.000" Dia (76.20mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +75%
Voltage - Rated :
30 V