PWCD-C13C20-15A-08F-BLU
Manufacturer Part Number:
PWCD-C13C20-15A-08F-BLU
Manufacturer/Brand:
UNC GROUP
Part of Description:
CORD C13 - C20 14AWG BLUE 8FT
Stock Condition:
268
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
UNC GROUP
Product Category :
Power, Line Cables and Extension Cords
1st Connector :
IEC 320-C20
2nd Connector :
IEC 320-C13
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Blue
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Length :
8.00' (2.44m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
14 AWG